С Т Р А Й К

націонал-трудовий журнал

Універсал отамана Григор’єва

Матвій Григор'єв Матвій Григор’єв

Від редакції: кого в українській політичний історії намагались ототожнювати з націонал-анархізмом? Махна. З націонал-більшовизмом? Хвильового. І все з великою натяжкою. Це в той час, як до обох понять одночасно, і до революційного націоналізму взагалі, найкраще вписується зовсім інша персона. Це отаман Григор’єв. До нього підходить багато визначень, але всі вони добре входять в образ української революції. Український націоналіст, радикальний соціаліст, лідер українських повстанців, керівник червоної дивізії і головний командир анархістської армії, переможець Антанти, палкий антисеміт і антикапіталіст, що вів український народ в бій під чорними прапорами робітничої революції. До вашої уваги універсал отамана Григорьєва, з якого почалось рішуче повстання 1919 року.

Універсал до українського народу.

Народе український, народе замучений! Жорстока війна з германською коаліцією і державами Антанти вирвала з твоїх сел кращих синів землі.

Міждуусобна війна та гетьманщина кращих синів твоїх загнала в могили та в’язниці. Коли у тебе забракувало сили більше терпіти, ти залишив рало та станок, викопав із землі іржаву рушницю і пішов боронити право своє на землю та волю. Але і тут політичні спекулянти обдурили тебе і хитрими заходами використали твою довірливість: замість землі і волі тобі насильно нав’язують комуну, чрезвичайку і комісарів з московської “обжорки” і тієї землі, де Христа розп’ято було. Ти працюєш день і ніч, ти світиш каганцем, ти ходиш в постолах і штанях з мішка; замість чаю ти п’єш гарячу воду без цукру, але ті, що обіцяють тобі світлу будучність, експлуатують тебе; тобою воюють зі зброєю в руках, забирають твій хліб, реквізують твою скотину і запевняють тебе, що все те на користь народу.

Працьовитий, святий, Божий чоловіче! Подивись на свої мозолясті руки, подивись: навкруги – неправда, брехня і наруга. Ти – цар Землі. Ти – Кормилець Світу, але ж ти – раб, дякуючи своїй простоті і доброті святій. Селяни і робітники! Вас 92 відсотки на Україні, а хто керує вами? Все ті ж кровопійці народні.

Народе український! Бери владу в свої руки! Хай не буде диктатури ні окремої особи, ні партії! Хай живе диктатура правлячого люду! Хай живуть мозолясті руки селянина та робітника! Геть політичних спекулянтів! Геть насильство справа, геть насильство зліва. Хай живе влада Рад народу України.

Перед вами нова боротьба. Борітеся – поборите.

Я, отаман Григор’єв, і мій штаб голови свої покладемо за право працюючого люду. Для себе ми не шукаємо нічого. Дайте нам піддержку і тим спасете своє право. Ось вам мій наказ: в три дні мобілізуйте всіх тих, хто здатний володіти зброєю, і негайно займайте всі станції, поставте своїх комісарів. Кожна волость, кожне село формуйте отряди і ідіть в своє повітове місто; від кожного повітового міста з ваших отрядів по 400 чоловік кращих бійців пошліть на Київ і по 200 на Харків, коли є зброя – зі зброєю, нема зброї – пошліть з вилами, але наказ мій прошу виконати, і побіда за нами.

Все останнє – я зроблю сам.

Головний штаб наш при мойому штабові. Тільки з вашою піддержкою ми доб’ємося права народу. Негайно організуйте владу народню! В кожному селі виберіть селянську раду, в кожному повіті – повітову раду, в кожній губернії – губерніальну раду. В раду мають бути обрані представники всіх партій, що стоять на радянській платформі і ті, що признають себе безпартійними, але підтримують радянську владу. В склад рад можуть входити представники всіх національностей, пропорціонально їх числу на Україні, себто: для українців предоставляється в раді 80 відсотків місць, для євреїв – 5 і для всіх інших національностей 15 процентів місць. При такому розподіленні не буде засилля ні партій, ні націй. Глибоко вірю, що це буде дійсно влада народна! Хай живе свобода слова, друку, совісті, зібрань, страйку, професії, недоторканість особи, .думки, оселі, переконань та релігії.

Народе Божий! Любіть один одного, не проливайте братерської крові, забудьте партійну ворожнечу, преклоніться перед владикою чесної праці.

Хай живе чесна праця!

Хай згине всяке насильство і влада капіталу! Залізничники, почта і телеграф – Ви замучились. Зрозумійте нас! Перемога наша – перемога ваша. Народ український завоювань поза межами своєї землі не шукав, але твоїм братам по праці, де б вони не були, завжди поможе і рушницею і останнім шматком хліба. Уряд авантюриста Раковського і його ставлеників просимо йти од нас і не силувати волю народну!

Всеукраїнський з’їзд рад дасть нам уряд, якому ми підляжемо і свято виконаємо його волю.

Я йду вперед, бо так велить народна совість!

Резерв мій – Ти, Народе Український, і від тебе залежить доля твоя!

Всякі вбивства без суду народного, мародерство, безчинство, вторгнення в чужу оселю, незаконні реквізиції, агітація проти окремих національностей присікатися будуть на місці силою народу і зброї. Порядок необхідний – геть сваволю!

Своїми заступниками призначаю товариша Тютюнника, товариша Горбенка і товариша Масенка, котрим довіряю важке завдання.

Отаман партизанів Херсонщини і Таврії Григор’єв.

Помічники отамана: Горбенко, Тютюнник, Терещенко, Масенко, Ясінський, Бондаренко, Павлів.

9 травня 1919 року.

Джерело: За вільну Україну / Львів /.-1990, 1 липня.

Про автора: Матвій Григор’єв (1884 – 1919), справжнє ім’я Ничипір Серветник – український націонал-революціонер і військовий діяч. Учасник Першої світової війни, з 1918 р. повстанський отаман, брав активну участь в поваленні реакційного режиму П.Скоропадського. В союзі з Директорією УНР відзначився боротьбою проти російського імперіалізму, керуючи 20 тисячною повстанською армією, розгромив білогвардійські війська на півдні України, що супроводжувалось численними погромами жидів, буржуазії і проросійських елементів з боку українських повстанців. В 1919 р., як керівник бригади Червоної армії, звільнив південь України від військ Антанти, здобувши Херсон і Одесу. Пізніше підняв антибільшовицьке повстання, що почалось з проголошення універсалу “До українського народу”. Був зрадницькі вбитий Н.Махном, з яким мав необережність об’єднатись в єдину армію.

Метки: , , , ,

Автор: admin | 09 Лис 2009 | Рубрика: Історичний дискурс

Відгуків (2) на «Універсал отамана Григор’єва»

  1. Лазур коментує:

    Сьогодні можна по різному дивитись на цю особу.
    Часи були такі.

  2. Влад коментує:

    Все так заплутано, шо не можна дати однозначної оцінки.

Ваш відгук